KAMIC Group förvärvar Eltecno i Vellinge
Företaget är en helhetsleverantör av lösningar inom kapslad elteknik.
KAMIC Group AB har förvärvat samtliga aktier i Eltecno i Vellinge AB och dess systerbolag Electro Inpower AB. Säljare är Håkan Nilsson och Magnus Fritiofsson.
Eltecno designar, konstruerar och tillverkar tekniska lösningar inom kapslad elteknik, såsom elcentraler, lägenhetscentraler, markskåp och LSP-ställverk. Eltecno står därmed för hela processen från idékoncept till slutlig, kundanpassad produkt och bolaget levererar sina lösningar i såväl mindre projekt som i stora, komplexa projekt för exempelvis sjukhus och köpcentrum.
-Efter ett antal förvärv inom kapslad elteknik i Norge är vi mycket nöjda över att nu få ett rejält fotfäste inom detta spännande område också i Sverige. Eltecnos historia är präglad av innovationer och smarta lösningar som har mottagits mycket väl av kunderna, som ofta är större elinstallatörer och byggföretag, och Eltecno har därigenom byggt upp ett starkt renommé bland dessa aktörer. Vi ser fram mot att som ägare kunna bidra till Eltecnos fortsatta utveckling och tillväxt, säger Fredrik Celsing, VD och koncernchef för KAMIC Group.
Eltecno grundades 1993 av Håkan Nilsson och Magnus Fritiofsson. Electro Inpower förvärvades 2012 och säljer elektriska komponenter till såväl Eltecno som externa kunder. Både Håkan och Magnus är alltjämt aktiva i bolagen, Håkan som VD och Magnus som Key Account Manager. Tillsammans har bolagen cirka 60 anställda och en årlig försäljning på cirka 80 Mkr. Bolagen opererar från Vellinge, strax söder om Malmö.
Den tidigare delägaren och verkställande direktören för Eltecno och Electro Inpower, Håkan Nilsson, kommer fortsätta att leda bolagen som blir en del av KAMIC Groups affärsområde Installation.
-Det känns mycket bra att komma in i KAMIC-familjen och få tillgång till strukturell support och den samlade kunskap och de kontakter som finns inom gruppen. Med detta i ryggen känns det mycket inspirerande att få arbeta för att Eltecno och Electro Inpower ska bli ännu bättre för våra kunder, leverantörer och anställda, säger Håkan.
-
Jan 15, 2021
Hexatronic får affärer för 60 miljoner
Affärer Det är flera sjökabelkontrakt för europeiska kunder.
-
Jan 15, 2021
Affärer för miljarder till Hägglunds
Affärer Planerar för rekrytering av hundratals under 2021.
-
Jan 15, 2021
Enerco etablerar sig i Stockholm
Branschnytt Industrisaneringsföretaget anställer nio medarbetare.
-
Jan 15, 2021
Formteknik Verktyg i Anderstorp får ny ägare
Nyheter Tillsammans erbjuder de ett mer komplett erbjudande till kunder över hela Europa. -
Jan 15, 2021
Sandvik förvärvar andel i AI-företag
Nyheter Tillsammans ska de ta lösningar för smart tillverkning till nästa nivå.
-
Jan 15, 2021
"Regeringens beslut saknar tydligt stöd i svensk lagstiftning"
Nyheter Boliden begär rättsprövning av regeringsbeslut. -
Jan 14, 2021
Global leverantör till fordonsindustrin etablerar sig i Sverige
Nyheter Investerar 20 miljoner euro i kompetenscenter och produktionsanläggning och inleder rekrytering redan under första kvartalet 2021.
-
Världens första utsläppsfria fordon för järnvägsunderhåll
ABB och Epiroc är med på Railcares hållbarhetståg.
-
Från en källare i Vänersborg till en global industrigrupp
Det svenska bolaget firar nu 70 år.
-
PLAY: Hur stort är koldioxidavtrycket för en elbil?
Elbilstillverkaren Polestar manar till ökad transparens, se filmklippet.
-
Volvo Penta lanserar ny automatiseringsteknik för att lägga till med båt
Att lägga till kan vara en av de mest stressande och utmanande aspekterna av båtlivet – även för en erfaren kapten. Nu lanseras Assisted Docking System.
-
Ställverk med lägre miljöpåverkan
En nyhet i ABB:s portfölj av hållbara ställverk är ett RMU-ställverk med banbrytande lastfrånskiljare.
-
Toyotas självkörande e-Palette kan fylla många funktioner
e-Palette är batteridriven och anpassad för det som kallas Autono-MaaS.
-
XMReality lanserar flera nya produktfunktioner
Läs mer om de olika funktionerna.
-
Atlas Copco introducerar G 2-7 ideala för mindre verkstäder och tillverkande företag
Kompressorerna i serien G 2-7 har en rad fördelar.