Förändringar i LKAB:s koncernledning
Ny organisation för staben Teknik- och Processutveckling för att anpassas till marknaden
Arbetet med att anpassa LKAB till de rådande marknadsförutsättningarna och strategiskt rusta för framtiden fortskrider. Det medför en omorganisation av staben Teknik- och Processutveckling samt förändringar i koncernledningen. Förändringen påverkar divisionerna och staben Logistik.
Under de kommande månaderna kommer staben för Teknik- och Processutveckling att omorganiseras. Det operativa förändringsarbetet och projekten som hänger samman med den dagliga driften flyttas ut till respektive division eller stab.
Staben T koncentreras därmed till det viktiga strategiska utvecklingsarbetet och SUM och HYBRIT. Organisationen för prospektering kommer att anpassas till nya förutsättningar.
Staben Prospektering, Strategi och Affärsutveckling får en förstärkt roll i genomförandet av LKAB 5.0 och LKAB bortom 2030. I samband med förändringarna övergår Åsa Sundqvist från uppdraget som direktör för staben Teknik- och Processutveckling, Stab T, och tillträder en tjänst i staben för Prospektering, Strategi och Affärsutveckling med uppgift att fokusera på de ram- och utvecklingsprogram som ska leda fram till LKAB 5.0.
Markus Petäjäniemi kommer under tiden som en ny direktör rekryteras att vara tillförordnad chef för T. Han har kvar befattningen som direktör för staben Försäljning och Logistik men kommer under perioden att ersättas av en tillförordnad chef.
Förhandlingarna med de fackliga organisationerna är slutförda vad avser Division Norra, Logistik och den framtida strukturen för staben T. Förhandlingarna i Division Södra slutförs 17 december efter en kompletterande risk- och konsekvensanalys.
Förändringarna gäller från den 1 januari 2019.
-
Apr 14, 2021
Stark produktionsökning för råstål i mars
Nyheter Under mars månad ökade svensk råstålsproduktion med 4,2 procent.
-
Apr 14, 2021
Polestar 2 utsedd till “Best of the Best” i Red Dot Awards
Nyheter -Som ny spelare på marknaden behöver vi inte förhålla oss till traditioner och historia, säger Polestars designchef om det vinnande konceptet.
-
Apr 14, 2021
AFRY vill ta täten inom industriell digitalisering
Nyheter Förvärvar Evolve Technology Sweden.
-
Apr 14, 2021
Ökat behov av el – vart ska den komma ifrån?
Branschnytt Teknikföretagen livesänder onsdag kl 16.00: Möt bland andra batteritillverkaren Northvolt och Huddig som erbjuder anläggningsmaskiner som laddhybrider. -
Apr 14, 2021
ViskoTeepak väljer övervakninglösning från SPM Instrument
Affärer Efter några års användning av handhållen mätutrustning valde ViskoTeepak ett nytt trådlöst onlinesystem för att övervaka produktionskritisk utrustning.
-
Apr 13, 2021
Hermes Award 2021 till Bosch Rexroth
Nyheter Vinner priset genom sitt världens första elektriska ställdon för styrning av processventiler under vatten. -
Apr 13, 2021
Personer som behärskar klassiska industriyrken är en bristvara
Arbetsliv Genom fortbildning ska intresset för dessa samhällsbärande yrken öka, menar Lernia, som nu erbjuder svetsspecialistutbildning på distans.
-
Hannovermässan lyfter viktiga ämnen när industrin ställer om
Coronaanpassad Hannovermässa sparkar igång denna vecka med högaktuella ämnen på programmet.
-
Det här är det mest påtagliga med utvecklingen inom skärande bearbetning
Emma Johannesen, produktionstekniker på Stenbergs i Jönköping utvecklar.
-
PLAY: På Oslo flygplats storsatsas på självkörande snöröjning
Effektivisering och automatisering står högt på agendan hos flygplatsoperatörer världen över. Se filmklippet från Yeti Move.
-
Temaveckorna: Nytt program för hyvling av invändig fyrkant
Horn lanserar.
-
Temaveckorna: Ny svarv från Hyundai-Wia
Ett flertal beställningar redan på väg ut till svenska verkstäder.
-
Tensor IxB batteriverktyg som delar integrerad kontrollpanel
Har ändå samma kraftfulla prestanda som kabelverktyg.
-
Temaveckorna: MaskinFransson dubblar faciliteterna
Verktygsmaskinhandlaren i Hölö söder om Stockholm bygger nu ut för att ge plats åt fler lagermaskiner och ett uppfräschat showroom.
-
Temaveckorna: Nästa generations standardchuck från Kitagawa
Kraftchuck med stor genomgång - BR.