Kabe köper konkursbo efter svensk husbilstillverkare
KABE Group AB har den 20 oktober 2023 genom dotterbolag förvärvat konkursboet Nordic Specialhusbilar AB, det meddelar företaget idag i ett pressmeddelane. Omsättningen för Nordic Specialhusbilar uppgick under det senaste kalenderåret till drygt 30 MSEK.
Affärsområdet för specialfordon kommer att slås samman med det existerande dotterbolaget S.Karosser. Verksamheten kommer ledas av nuvarande ledning för S.Karosser. Därtill kommer de tidigare ägarna av Nordic Specialhusbilar fortsatt vara aktiva i den övertagna verksamheten.
Genom detta förvärv förstärker KABE sin position inom ett segment riktat mot företag och offentlig verksamhet. Förvärvet innebär att produktionskapacitet i koncernen kan användas än mer effektivt och att vi får tillgång till en ny del av marknaden. Målsättningen är att uppnå synergieffekter gällande inköp av insatsmaterial och utveckla verksamheten internationellt.
”Nordic är ett bra tillskott till koncernens produktportfölj. Genom förvärvet når KABE nya kunder och marknader vilket skapar förutsättningar för framtida tillväxt och kontinuitet.” -säger Alf Ekström koncernchef KABE Group.
KABE Groups huvudsakliga verksamhet består av tillverkning och försäljning av husvagnar och husbilar samt campingtillbehör till den europeiska marknaden genom varumärkena KABE, Adria, Affinity, Coachman, S.Karosser samt KAMA Fritid.

